Kongres 2019

„Ultraprawica kontra Prawa Człowieka” – debata Kongresu Świeckości

5 października 2019, Hotel Gromada, plac Powstańców Warszawy 2, Warszawa

Polska jest poligonem eksperymentalnym dla międzynarodowej sieci ultraprawicowych organizacji walczących o „przywrócenie naturalnego porządku”. Przynajmniej raz do roku organizacje należące do tej sieci zbierają podpisy pod kolejnymi projektami ustaw, mając na celu obrócenie opinii publicznej przeciwko prawom człowieka, zwłaszcza w obszarze praw kobiet i osób nieheteronormatywnych.
Neil Datta, sekretarz Europejskiego Forum Parlamentarnego ds. Populacji i Rozwoju, w raporcie “Restoring the Natural Order” objaśnia, czym jest „naturalny porządek”, czy też „prawo naturalne” – to przede wszystkim zakaz aborcji, wzmocnienie klauzuli sumienia, zakaz antykoncepcji i diagnostyki prenatalnej. Ale także – zakaz rozwodów i edukacji seksualnej.
Przedstawiciele sieci, zwanej Agenda Europe, wchodzą w lokalną politykę oraz struktury międzynarodowe, takie jak UE i ONZ. Ich celem jest oddziaływanie na kształt prawa i ostatecznie rewersja praw człowieka ustanowionych przez ONZ. Ich finansowanie jest wysoce nietransparentne, a trop prowadzi m.in. do Rosji.
W Polsce sieć powiązana jest z partią rządzącą i Kościołem, we współpracy z którymi aktywnie dąży do zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej i zakazu edukacji seksualnej. Jedną z najaktywniejszych organizacji w Polsce, działających w sieci, jest Ordo Iuris.
Jak obronić prawa człowieka przed tym dobrze zorganizowanym i przemyślanym wymierzonym w nie zamachem? Temu poświęcona była debata stowarzyszenia Kongres Świeckości, która odbyła się w sobotę 5 października w Warszawie.

Program wydarzenia:

10.00-11.00: Świeckość państwa jako tarcza ochronna. Cele, strategia i ramy prawne naszych działań.
Mirosław Woroniecki, Bożena Przyłuska, Max Bojarski

11.00-13.30: Międzynarodowa sieć autorytarnego ultrakonserwatyzmu i przykłady jej działania w Polsce.
Neil Datta, Elżbieta Korolczuk, Klementyna Suchanow
Debata z publicznością

Panel: Międzynarodowa sieć autorytarnego ultrakonserwatyzmu i przykłady jej działania w Polsce.13.30-14.30 Smaczny darmowy obiad w hotelowej restauracji – zapraszamy wszystkich gości! W menu zarówno dania tradycyjne, jak i wegetariańskie

14.30-15.30 Wolność słowa a ochrona tzw. uczuć religijnych. Czemu służy art. 196 kodeksu karnego?
prof. Jan Hartman, Klaudia Jachira

15.30-18.00 Jak wygrać tę wojnę? Debata kandydatek do Sejmu.
Joanna Scheuring-Wielgus, Katarzyna Piekarska, Anna-Maria Żukowska, prof. Joanna Hańderek, Hanna Gill-Piątek, Bożena Przyłuska

Jak wygrać tę wojnę? Debata kandydatek do Sejmu: Bożena Przyłuska