Bożena Przyłuska: To my kształtujemy świat dla naszych dzieci

Vogue, z Bożeną Przyłuską (od 29 sierpnia 2019 kandydatką nr 7 w Warszawie na liście Lewicy w wyborach parlamentarnych) rozmawiała AGATA DIDUSZKO-ZYGLEWSKA (Fot. Piotr Stasiak TV Kryzys)

Bożena Przyłuska to superbohaterka, która istnieje naprawdę. Wiceprezeska Stowarzyszenia Kongres Świeckości, działaczka Warszawskiego Strajku Kobiet i aktywistka miejska dodatkowo prowadzi własny biznes i wspólnie z mężem wychowuje dwóch synów. Nam opowiada o tym, jak znaleźć w sobie siłę, żeby zmienić świat.

Jak to się dzieje, że zwykła, pracująca, zajęta własnym życiem kobieta zmienia się w działaczkę społeczną i organizatorkę protestów?

Mój proces aktywizacji zaczął się, gdy urodziłam dzieci. Czułam presję, żeby je ochrzcić, wychowywać w duchu katolickim, posyłać na religię, żeby nie odstawały. Ten wszechobecny w Polsce konformizm zmuszający do życia zgodnie z konkretną tradycją, która zresztą dla większości jest martwa, był dla mnie nieznośny. Chciałam sama zdecydować o tym, jak wychowam swoje dzieci. Ale okazało się…

przeczytaj więcej na stronie Vogue:

Mirosław Woroniecki: Kongres Świeckości w wyborach parlamentarnych

W obliczu realnego zagrożenia umocnieniem i kontynuacją rządów narodowo-wyznaniowej, populistycznej partii polskiej prawicy i wobec sukcesywnej dewastacji instytucji demokracji parlamentarnej w naszym kraju oraz nasilającego sie antagonizmu różnych grup społeczeństwa  wszystkie wolnościowe i postępowe ugrupowania polityczne, organizacje społeczne i inicjatywy obywatelskie powinny dążyć do utworzenia jednolitego frontu walki z partią rządzącą i jej faktycznym, chociaż nieformalnym koalicjantem jakim jest Kościół katolicki . Kwestią dyskusyjną może być natomiast konkretna decyzja czy front wyborczy powinien mieć formę koalicji łączącej odległe od siebie światopoglądy i wizje państwa demokratycznego czy raczej bardziej właściwe będzie utworzenie bloków obejmujących partie i organizacje obywatelskie o podobnym profilu ideowym ? Dzięki postawie PSL ,odmawiającego startu w wyborach razem z partiami lewicowymi, a także …

przeczytaj więcej

Max Bojarski: Deklaracja Świeckości kandydatów w wyborach samorządowych

TVN Warszawa, 28 września 2018

Komitet Wygra Warszawa Jana Śpiewaka zadeklarował, że chce świeckości w stołecznych szkołach oraz wprowadzenia do szkół lekcji filozofii. Komitet chce też „świeckiej opieki zdrowotnej” oraz możliwości wypisania przez ginekologa recepty na antykoncepcję awaryjną przez całą dobę.

Podczas konferencji prasowej przed siedzibą warszawskiej kurii rzecznik komitetu Wygra Warszawa Sebastian Liszka poinformował, że kandydat na prezydenta stolicy Jan Śpiewak podpisał w czwartek deklarację stowarzyszenia Kongres Świeckości, czyli inicjatywy na rzecz świeckiego państwa.

Max Bojarski z Kongresu Świeckości poinformował, że w deklaracji kandydat zobowiązuje się, że urzędy będą wolne od symboliki religijnej, środki miejskie dla instytucji będą udzielane bez preferencji dla Kościoła, Paradzie Równości zostanie przyznany patronat, a polityka urzędu będzie oparta na poszanowaniu praw człowieka.

Stołeczna radna…

przeczytaj wiecej i obejrzyj film na stronie TVN Warszawa:

Max Bojarski: Żądamy ujawnienia skali pedofilii w polskim Kościele

7 września 2018, Warszawa

Max Bojarski – wiceprzewodniczący Kongresu Świeckości wziął udział w zorganizowanej wspólnie z partią Razem konferencji prasowej na temat pedofilii w polskim Kościele.

Przedstawiając stanowisko Kongresu zażądał ujawnienia skali zjawiska pedofili i tego, by państwo zajęło się tym problemem i zmusiło Kościół, by otworzył swoje archiwa.

” Mamy do czynienia z typowym, znanym  z innych krajów systemowym kryciem pedofilii przez Kościół. Żądamy ujawnienia skali tej zbrodni. ” – powiedział.

Mirosław Woroniecki: O liberalnej doktrynie, opozycji i partii rządzącej

Mirosław Woroniecki, 9 czerwca 2018

Na liberalny kształt stosunków pomiędzy państwem a społeczeństwem, wynikający z liberalnej teorii funkcji państwa, wpływ podstawowy wywarły dwie doktryny, a mianowicie: (1) szkoła prawa naturalnego z jej koncepcją wolności i własności jako praw naturalnych posiadających prymat w stosunku do prawa stanowionego, a także (2) angielska ekonomia polityczna, uznająca dążenie do zysku za podstawowy motor postępu społecznego i związany z nią liberalizm gospodarczy, najdobitniej przejawiający się w koncepcji laissez-faire, przyjmującej za podstawową przesłankę funkcjonowania państwa system oparty na własności prywatnej. Potraktowanie własności, jako prawa naturalnego, a więc…

przeczytaj więcej

Mirosław Woroniecki: Racjonalność alternatywna, czyli racjonalizm fundamentalizmu i realizm magiczny partyjno-kościelnej koalicji rządzącej

Mirosław Woroniecki, 23 maja 2018

Coraz częściej mamy do czynienia z próbami nadawania sensu i racjonalnego tłumaczenia nieracjonalnych poglądów, postaw i ocen pochodzących ze środowisk tradycjonalistycznych o konserwatywnej, narodowo-religijnej proweniencji. W najbardziej niedorzecznych wypowiedziach i fantazjach snutych przez przedstawicieli ugrupowań politycznych, społecznych i związków wyznaniowych próbuje się poszukiwać jakiejś wartości, słuszności bądź racji, która nie musi mieć żadnego związku z obiektywna rzeczywistością. Wystarczy, że poprzez swoją prostotę i wyrazistość tworzy pozory diagnozy i wyjaśnienia, daje zrozumiałą receptę, kreuje spokój ducha i ufność „wyznawców”. Nazywają to „racjonalnością alternatywną” chyba tylko po to by zgłupieć…

przeczytaj więcej